HÁZASSÁGKÖTÉS
A házasságkötéshez a kazah hivatalok családi állapot igazolást és eredeti születési anyakönyvi kivonatot is kérnek.
Mindkét kérelmet benyújthatja külképviseleten személyesen és postai úton is.
Kérelmek benyújtása személyesen: időpontfoglalás szükséges
Kérelmek benyújtása postai úton:
- eredeti kérelem ügyfél által aláírva
- személyazonosító okmány másolata
A kérelem nyomtatványokat itt találja.
Születési név változtatása
A születési név megváltoztatása a vezetéknév és/vagy a keresztnév megváltoztatását jelenti. Erre minden magyar állampolgárnak lehetősége van. A kérelem elbírálása a Budapest Főváros Kormányhivatala Állampolgársági és Anyakönyvezési Főosztálya Névváltoztatási és Anyakönyvi Osztályán történik, a külképviselet kizárólag közreműködő hatóságként vesz részt az eljárásban.
A kérelem benyújtására kizárólag személyesen kerülhet sor a külképviseleten, időpontfoglalást követően ügyfélfogadási időben.
A kérelem benyújtásához szükséges dokumentumok:
- Adatlap
- Eredeti magyar születési anyakönyvi kivonat
- Érvényes útlevél vagy személyazonosító igazolvány (személyazonosság és állampolgárság igazolása céljából)
- Családi állapotot igazoló eredeti okirat (magyar hatóság által kiállított házassági anyakönyvi kivonat, bírósági ítélet házasság felbontásáról, házastárs halotti anyakönyvi kivonata)
- Nyilatkozat arról, hogy a kérelmező névváltoztatása eredményeként viselt neve más személy személyiségi jogát nem sérti
- A névváltoztatással érintett cselekvőképes személyek hozzájáruló nyilatkozata
Az eljárás ideje átlagosan 5-6 hónap, de ennél hosszabb idő is lehet.
Házassági névviselési forma módosítása
A házasságban élő magyar állampolgárnak a házasság fennállása alatt, illetve a házasság megszűnését követően is lehetősége van a házassági nevének megváltoztatására a jogszabályban előírt házassági névviselési formák választásának valamelyikével.
A kérelem benyújtására kizárólag személyesen kerülhet sor a külképviseleten, időpontfoglalást követően ügyfélfogadási időben.
A kérelem benyújtásához szükséges dokumentumok:
- Adatlap
- Eredeti magyar születési anyakönyvi kivonat
- Eredeti, magyar hatóság által kiállított házassági anyakönyvi kivonat
- Érvényes útlevél vagy személyazonosító igazolvány (személyazonosság és állampolgárság igazolása céljából)
- Magyar lakcímkártya (személyi azonosítót tartalmazó); amennyiben rendelkezésre áll
Az eljárás ideje átlagosan 2-3 hónap, de ennél hosszabb idő is lehet.
CSALÁDI ÁLLAPOT IGAZOLÁS
Az igazolás kiállításának díja 30 EUR. Amennyiben kérelmét postai úton kívánja benyújtani, úgy kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot e-mailen (mission.ast@mfa.gov.hu), hogy a konzuli díj átutalásához szükséges banki adatokat elküldjük Önnek. A díjat addig ne/ne fizesse be, amíg erre felszólítást nem kap munkatársunktól emailen.
A kérelemhez csatolnia kell érvényes személyazonosító okmányának másolatát.
Az igazolás a kiállításának napján a magyar személyiadat- és lakcímnyilvántartásban szereplő adatok alapján kerül kiállításra. Az igazolás magyar nyelvű, amely a megadott magyarországoi postacímre kerül postázásra.
Figyelem! Amennyiben korábban kötött házasságának külföldön történt felbontását Magyarországon nem anyakönyveztette, úgy „elvált” családi állapotát nem tudjuk igazolni. Ebben az esetben új házasságkötéséhez először korábbi válását kell Hivatalunknál anyakönyveztetnie. Az ügyintézés és adatváltozás átvezetésének ideje akár 3-4 hónap is lehet, javasoljuk erre legyen figyelemmel új házasságkötése időpontjának tervezésekor.
Családi állapot igazolás kérelmezése Magyarországon
A családi állapot igazolás beszerezhető Magyarországon is annak a településnek a jegyzőjénél, ahol Ön be van jelentve/utoljára be volt jelentve Magyarországon. A kérelmet a budapesti Központi Okmányirodában is benyújthatja, és itt azonnal megkapja az igazolást. A magyarországi hatóság által kiállított családi állapot igazolást ezután az ügyfél hiteles fordítóval lefordíttatja Németországban. A családi állapot igazolás magyarországi beszerzéséről itt olvashat bővebben.
Amennyiben a kérelmező NEM szerepel a magyar Személyiadat- és lakcímnyilvántartásban
Amennyiben az ügyfél nem szerepel a személyiadat-és lakcímnyilvántartásban (pl. újonnan honosított, vagy korábban a külföldi letelepedésével egyidejűleg kérte az adatai törlését a személyiadat-és lakcímnyilvántartásból) az ügyfél a konzul előtt büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkozhat családi állapotáról.
Ha az ügyfél családi állapota elvált vagy özvegy, az ezt alátámasztó okiratokat be kell mutatni (pl. jogerős bírósági határozat a házasság felbontásáról, elhunyt házastárs halotti anyakönyvi kivonata).
A külképviselet a nyilatkozatról szóló jegyzőkönyvet orosz nyelven konzuli díj megfizetése mellett állítja ki.